Home Hortiterapia Atrakcje Galeria Zakwaterowanie Cennik Rezerwacja Kontakt



     

     

     

     

     

     

     

     

      

      


     

     

     

     

     

     

     

       

     

         

               

      

        

       

       

        

      

Większe zdjęcia w galerii !!! 

 
Atrakcje:

Pakiety tematyczne


- okolicznościowe
  urodziny, imieniny, chrzciny, komunie, jubileusze, grille, pobyty świąteczne, integracyjne,
  sympozja
- plac zabaw dla dzieci
- sport, wellness

Turystyka aktywna

Wspólnie postaramy poradzić sobie ze stresem i zadbać o ciało i emocje aby odzyskać i zachować wewnętrzną harmonię.

Boisko do siatkówki

Szlaki rowerowe

Orzechowe Wzgórze to doskonała baza wypadowa dla rowerzystów spragnionych bliskiego kontaktu z naturą. W okolicy istnieje wiele atrakcyjnych tras i szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności. Zapraszamy turystów indywidualnych i grupy . Gmina Dobre Miasto przygotowała dla Was niebanalne, atrakcyjne trasy.

www.dobremiasto.info/sciezki-rowerowe/


Jazda konna

Dla amatorów jeździectwa proponujemy wczasy w siodle dla początkujących i zaawansowanych, jazdy terenowe po malowniczej okolicy. Współpracujemy z małymi pobliskimi stadninami koni.

www.facebook.com/ania.gorczyca.soja

www.facebook.com/folwark.knopin
 
Spływy kajakowe

Pływanie

Basen


www.facebook.com/BasenNaFali?fref=ts

www.basen.dobremiasto.com.pl/

Jeziora

Narciarstwo biegowe

Biegi przełajowe

Spacery ( nordic walking )

Wędkowanie

Siedlisko Orzechowe Wzgórze posiada własne stawy z pomostami dla wędkarzy. A w najbliższej okolicy jest kilkanaście jezior otoczonych lasami oraz rzeka Łyna.

Grzybobranie

Zwierzęta gospodarskie

Wspólnie postaramy poradzić sobie ze stresem i zadbać o ciało i emocje aby odzyskać i zachować wewnętrzną harmonię.



WARSZTATY I SESJE

Sesje Bodywork - joga, tantra, uzdrowienia

To holistyczna metoda pracy z ciałem prowadząca do samo uzdrowienia, uwolnienia starych wzorców i przekonań zapisanych w pamięci naszego ciała. Skutkiem są pozytywne zmiany w nas i naszym otoczeniu, możliwa jest zdecydowana poprawa stanu zdrowia, przywrócenie równowagi emocjonalnej oraz pozytywne i trwałe transformacje w różnych obszarach życia.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele błędnych przekonań na własny temat zamieszkuje w naszym umyśle, narzucamy sobie, jacy powinniśmy być nakładając różne maski. Sesja Bodywork daje Ci możliwość odzyskania wolności w byciu sobą oraz otwarcia się na swobodny przepływ tego, co przynosi życie.

Dodatkowe korzyści z sesji masażu na poziomie fizycznym to oczyszczenie organizmu poprzez usprawnienie przepływu limfy i płynów ustrojowych, podniesienie odporności, pozytywny wpływa na układ trawienny, pobudzenie krążenia, uelastycznienie stawów a także ogólne odprężenie i zrelaksowanie.

Na poziomie emocjonalnym masaż wspiera nas w pozbywaniu się lęków i blokad, pomaga uwolnić od obciążających wzorców myślowych i przyzwyczajeń. Pomaga odzyskać stabilność emocjonalną oraz wzmaga gotowość rozwiązywania trudnych sytuacji życiowych.

www.ekomana.blogspot.com
www.facebook.com/pages/Osada-Mana/757485220984648?fref=ts  


WARSZTATY EKOLOGICZNE

- zagroda edukacyjna


Gospodarstwo nasze realizuje niżej wymienione cele edukacyjne w zakresie produkcji roślinnej, zwierzęcej, przetwórstwa płodów rolnych, świadomości ekologicznej i konsumenckiej, dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej.

Sposób prowadzenia gospodarstwa ekologicznego

Produkcja roślinna

Zwierzęta w gospodarstwie

- ochrona genetyczna zasobów zwierząt  ( owce wrzosówki )

- ochrona ginących gatunków ptaków i ich siedlisk ( derkacz i kszyk )

Wytwarzanie zdrowej  żywności ekologicznej, kulinaria, przetwórstwo płodów rolnych

Świadomość ekologiczna i konsumencka

Dziedzictwo kultury materialnej wsi, tradycyjne zawody, rękodzieło i twórczość

Ekologiczne ciepło

Diety

Warsztaty serowarskie  i pieczenie chleba

Znacie Państwo smak serów zagrodowych? Nie da się ich porównać z serami z supermarketu. Nie zawsze jednak łatwo kupić prawdziwie dobry ser. Podczas zajęć warsztatowych nauczycie się  jak w domu zrobić prawdziwy ser podpuszczkowy. Każdy z Państwa zrobi domową mozarellę - idealną do pizzy i kanapek, poranny ser warmiński z ziołami - taki, jak te, które każda dobra gospodyni dawniej robiła z rana na śniadanie oraz ser typu gouda dojrzewająca i ser welski. Drugiego dnia warsztatów zrobimy prawdziwe masło, serwatkę, domowy jogurt i kefir. Kolejnego dnia pobytu zapraszamy Państwa na warsztaty chlebowe, na których nauczycie się  wypiekania chleba na zakwasie. W smaku kromki własnoręcznie wypieczonego chleba, posmarowanej domowym masłem jest prawdziwa magią. Podczas warsztatów wytworzone produkty będą atrakcją plenerowych pikników w urokliwych zakątkach siedliska, pyszną kolację sporządzoną z lokalnych produktów przy  ognisku, śniadanie na kocyku na kwitnącej dzikiej łące a w tle koncert dzikich ptaków.

Warsztaty zielarskie

Skierowane do wszystkich chętnych zgłębić swoją wiedzę z zakresu ziołolecznictwa i farmakognozji. Wiedza teoretyczna oraz zajęcia praktyczne pokazują podstawowe i łatwe, dostępne dla każdego w domu, metody przetwarzania surowców roślinnych, które można znaleźć na terenach naszego kraju. Zajęcia skierowane są dla osób, które chcą lepiej poznać pospolite rośliny naszych lasów, łąk, zbiorowisk wodnych i dowiedzieć się jak można je wykorzystać w domowej fitoterapii.

Warsztaty malarskie

Pasja tworzenia drzemie w każdym z nas. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych bez względu na umiejętności plastyczne i wiek na zajęcia, które pozwolą Wam odkryć nowe pasje i zainteresowania, poznać nowe, nieodkryte dotąd twórcze horyzonty. 

W trakcie kursów dla dorosłych poznacie wybrane przez siebie techniki artystyczne i rękodzielnicze. Stworzycie przedmioty codziennego użytku, w tym min.: ozdoby do domu - zegary, lampiony, abażury, obrazy, ikony, ceramikę…, elementy stroju - koszule, szale, apaszki, obuwie, kapelusze, dodatki, torby, etui, breloki, biżuterię - kolczyki, korale, bransolety, broszki…, a także przedmioty i upominki na każdą okazję - pocztówki, obrazy i inne. Poznajcie wiele technik artystycznych, jak np. technika decoupage, technika filcowania. Otworzycie się na rysunek, malarstwo, grafikę, linoryt, drzeworyt, pitografię, grawernictwo, witraż, czy dekorowanie wnętrz i renowację starych przedmiotów. 

Nasze spotkania to nie tylko rozwój umiejętności, pasji i zainteresowań, ale także okazja do spędzania wolnego czasu w gronie ciekawych osób - pasjonatów, artystów, rękodzielników. Możliwość nawiązania nowych przyjaźni.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty zajęć twórczych przeznaczonych dla wszystkich zainteresowanych odkryciem i/lub rozwinięciem swoich zdolności artystycznych i manualnych. Fachowa opieka i prowadzenie w połączeniu ze wspaniałą atmosferą wspierającą proces twórczy, w niezwykły sposób pozwalają oderwać się od codziennych problemów, stresów i zawrotnego tempa życia. Gorąco zachęcamy do kreatywnego i twórczego spędzania czasu, dającego mnóstwo satysfakcji zarówno z samego procesu tworzenia, odkrywania swoich talentów i zdolności, jak i własnoręcznie wykonanego dzieła w postaci obrazu, zdjęcia, glinianego naczynia, broszki, apaszki itd.

Wszystkie swoje prace uczestnicy zabierają ze sobą - to zawsze jest prezent dla Ciebie, a w dodatku możesz go ofiarować bliskiej osobie!

Fotografia plenerowa - bezkrwawe łowy

Florystyka


Na zakończenie turnusów rehabilitacyjnych odbywają się  warsztaty florystyczne, doskonalące zdolności manualne, w tym ćwiczące precyzyjny chwyt. Podczas warsztatów goście  wykonują sezonowe kompozycje, kolaże i bukiety, wykorzystując przy tym bogaty materiał rośliny zebrany własnoręcznie podczas zajęć w terenie (m.in. kwiaty, liście, gałązki, owoce, nasiona, płatki). Uczestniczący  w warsztatach florystycznych goście  mogą nauczyć się układania kwiatów, a tym samym podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

Ze względów organizacyjnych chęć udziału oraz określenie zakresu prosimy zgłaszać wcześniej. Minimalna ilość osób w grupie warsztatowej to 8 osób dorosłych lub 4 dzieci z opiekunami.


 

ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA OKOLICY.

ZABYTKI I TURYSTYKA

DOBRE MIASTO I OKOLICA:

Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych - Bazylika Mniejsza (ul. Ks. Emila Rzeszutka)
Pochodząca z XIV wieku wspaniała gotycka kolegiata wybudowana w latach 1357-1389 na bagnie, przypuszczalnie na dębowych palach. Stanowi wraz z zabudowaniami kolegiackimi potężny czworobok murów, przypominający zamek obronny. Jest to najpiękniejszy i jeden z największych kościołów typu halowego na Warmii. Na jubileusz 600-lecia Papież Jan Paweł II 19 maja 1989 roku obdarzył kościół tytułem i godnością Bazyliki Mniejszej. Wewnątrz kościoła znajdują się min.: rzeźba Madonny z XV wieku, ołtarz Tron Łaski wykonany ok. 1500 roku przez uczniów Wita Stwosza, ołtarz Trójcy Świętej, bogato zdobiona ambona z 1693r., ołtarz główny ufundowany przez biskupa Adama Stanisława Grabowskiego z 1748r.

Kościół pw. Św. Mikołaja (skrzyżowanie ulic Grunwaldzkiej i Olsztyńskiej) Zbudowany w latach 1736-1741 na podstawie zezwolenia biskupa Krzysztofa Szembeka, na miejscu gdzie niegdyś znajdował się cmentarz dla przestępców z drewnianą kaplicą pw. Św. Mikołaja. Kościół posiada barokowe ołtarze z lat 1600 i 1700 oraz ciekawy wystrój wnętrza. Do 1945 roku kościół pełnił rolę kaplicy szpitalnej. Obecnie jest świątynią parafialną obrządku ukraińsko - bizantyjskiego.

Kościół ewangelicki - obecna biblioteka (ul. Górna) Neoromański budynek wzniesiony w latach 1830-1834 według projektu architekta Karola Fryderyka Schinkla. Jest to budowla z wysoką kwadratową wieżą, piętrowa, na rzucie prostokąta. Do 1945 roku mieścił się tu kościół ewangelicki. Po drugiej wojnie światowej oraz pożarze w 1967 roku obiekt adaptowano na bibliotekę. W 1978 roku, kiedy oddano obiekt do użytku, była to najpiękniejsza i najprzestronniejsza biblioteka w województwie. Przyjęła imię humanisty i pedagoga Janusza Korczaka.

Baszta obronna zwana "Basztą Bocianią" (ul. Sowińskiego) Jest to pozostałość po średniowiecznych murach obronnych. Jej nazwa pochodzi od gnieżdżących się na jej szczycie bocianów. Obecnie mieści się tu siedziba Oddziału Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego "Pojezierze", które dokonało remontu i adaptacji baszty w latach 1970-1973, wyposażając ją w stylowe meble, efektowne oświetlenie, ręcznie kute kraty i żyrandole. W Baszcie mieści się muzeum historii Dobrego Miasta. Można tu obejrzeć dawne mapy biskupstwa warmińskiego, plany miasta, fotografie i fotokopie zabytkowych obiektów i starych dokumentów, a w sezonie letnim organizowane są wystawy malarstwa, grafiki, tkaniny artystycznej, itp.

Zabytkowe kamienice przy ulicy Sowińskiego w Dobrym Mieście-Skansen Miejski
W 2014 r. dzięki realizacji projektu unijnego otoczenie Baszty Bocianiej zyskało nowy wizerunek. Dobre Miasto doczekało się Miejskiego Skansenu. Rewitalizacja zabytkowych kamienic to jedna z największych inwestycji ostatnich 10 lat. Powstało bardzo atrakcyjne miejsce, w którym odwiedzający mogą przenieść się do świata widzianego oczami tych, którzy żyli tu dziesiątki, a nawet setki lat temu. Odrestaurowane kamienice pełnią funkcję wystawienniczo- muzealną. Odtworzono dawne zakłady rzemieślnicze: pracownię fotograficzną, krawiecką, szewsko-rymarską, zakład fryzjerski oraz dom piekarza z częścią mieszkalną. Dzięki inwestycji zagospodarowany został teren wokół kamienic i średniowiecznej Baszty Bocianiej. Powstało miejsce, w którym mieszkańcy oraz turyści będą mogli uczestniczyć w plenerowych wydarzeniach kulturalnych, a w upalne dni schłodzić się bryzą miejskiej fontanny. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją przedstawiającą otoczenie Baszty Bocianiej przed rewitalizacją oraz po realizacji inwestycji.

GMINA DOBRE MIASTO:

Smolajny: Pałac Biskupi
 
Pałac biskupów warmińskich został wybudowany w latach 1741-1743, który później był ulubionym miejscem pobytu Ignacego Krasickiego. Nad głównym wejściem, w trójkątnym obramowaniu, znajduje się ryzalit z ozdobnym herbem fundatora Adama Stanisława Grabowskiego. Oprócz pałacu zachowały się wieża bramna i dobudowany do niej parterowy budynek mieszkalny. Obecnie w pałacu mieści się Zespół Szkół Rolniczych. Podczas obchodów 200-rocznicy śmierci biskupa Krasickiego nastąpiło uroczyste nadanie jego imienia szkole.

Głotowo: Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela
Głotowo jest znane jako miejsce odpustowe. Barokowy kościół wybudowano w latach 1723-1726. Obok kościoła w zadrzewionym jarze po obu stronach rzeki Kwieli ciągnie się wkomponowana w przyrodę Kalwaria Warmińska. Wybudowano ją w latach 1878 - 1894 z inicjatywy Jana Martena, który po odbyciu pielgrzymki do Ziemi Świętej zainicjował wybudowanie w swojej wsi kalwarii wzorowanej na jerozolimskiej. Są tam neoromańskie i neogotyckie kaplice o różnorodnych formach przedstawiające sceny drogi krzyżowej.

Piotraszewo: Kościół pw. św. Bartłomieja
Gotycki kościół parafialny zbudowano w latach 1360-1370. W 1739 roku wzniesiono obecną drewnianą wieżę. Na ścianie południowej znajduje się zegar słoneczny z datą 1772. W kościele znajduje się gotycki dzwon z XV wieku.

Cerkiewnik: Kościół pw. św. Katarzyny i Anny
Początkowo w kościele mieściła się parafia, w 1687 roku rozpoczęła się gruntowna przebudowa kościoła, który spalił się w 1819 roku i został odbudowany dopiero w 1851 roku w stylu neogotyckim. Ołtarze oraz ambona zostały wykonane w II połowie XIX wieku.

Orzechowo: Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Kościół został zbudowany na początku XVIII wieku w stylu barokowy. Ołtarz główny pochodzi z ok. 1720 roku. Do 1945 roku znajdował się tu wspaniały kielich gotycki z 1379 roku jedyny tego typu zabytek z XIV wieku na Warmii.

Międzylesie: Kościół pw. Krzyża Św. i Matki Boskiej Bolesnej
W latach 1752-1753 przebudowano małą kaplicę z 1722 roku wznosząc obecny kościół filialny z częściowym zachowaniem murów poprzedniej budowli. Wyposażenie wnętrza świątyni ma charakter rokokowo - klasycystyczny.

Jesionowo: Kościół pw. św. Marcina
Kościół parafialny z 1649 roku rozbudowany w 1684 roku. Kościół był odnawiany w latach 1709 i 1870. We wnętrzu zachowały się min. ołtarz główny z 1684 roku, ołtarz boczny rokokowy z 1781 roku, prezbiterium i zakrystia z 1911 roku.


Atrakcje w rejonie:


Miasta, Miasteczka, Wsie:

Barciany - Zamek Krzyżacki
Giżycko - Miasto, Twierdza Boyen, Most Obrotowy
Kętrzyn - Miasto, Zamek Krzyżacki, Kościół Gotycki, Ratusz, Kościół Św. Katarzyny
Mikołajki - Miasto, Król Sielaw
Owczarnia - Muzeum Mazurskie w Owczarni
Pisz - Miasto, Kościół Św. Jana, Kamienice, Ratusz
Ruciane Nida - Miasto
Sejny - Miasto, Bazylika NNMP, figurka MBS, Ratusz Miejski, Biała Synagoga
Stare Juchy - Zabytkowa Lokomotywa
Sztynort - Pałac Lehndorffów, Zęza, Kaplica, Herbaciarnia
Szwajcaria - Wieś, Cmentarzysko Jaćwingów, Jaćwingowie
Wierzba - Wieś Wierzba, Port, Prom
Wodziłki - Wieś, Molenna Starowierców
Wojnowo - Klasztor Starowierców
Wejsuny - Wieś, Kamienna Baba
Wygryny - Wieś
Olsztynek - Muzeum Budownictwa Wiejskiego
Węgorzewo - Muzeum Kultury Ludowej

Niemieckie Kwatery i Obiekty:

Gierłoż - Wilczy Szaniec - ruiny wojennej kwatery Hitlera
Kanał Mazurski - Śluza Leśniewo Górne
Pozezdrze - Hochwald, Kwatera Himmlera
Radzieje - Kwatera Lammersa "Wendula"

Obiekty Sakralne:

Kętrzyn - Kościół Gotycki, Kościół Św.Jana, Kościół Św.Katarzyny
Pisz - Kościół Św. Jana
Sejny - Bazylika NNMP, figurka MBS, Biała Synagoga
Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce perełka baroku w północnej Polsce z
bogato zdobionymi organami
Wodziłki - Wieś, Molenna Starowierców
Wojnowo - Wieś, Klasztor Starowierców
Dobre Miasto - kolegiata z okresu gotyku
Klebark Wielki - Sanktuarium Krzyża Świętego
Gietrzwałd - Sanktuarium Maryjne
Glotowo -  Sanktuarium Maryjne

Pałace, Zamki, Twierdze:

Barciany - Zamek Krzyżacki
Kętrzyn - Zamek Krzyżacki
Nakomiady - Pałac Nakomiady
Giżycko - Twierdza Boyen
Giżycko - Zamek Krzyżacki
Sorkwity - Pałac w stylu angielskiego neogotyku

Parki, Rezerwaty:

Kadzidłowo - Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
Wigierski Park Narodowy
Wyspa Kormoranów - Wyspa Ostrów

Różne miejsca warte obejrzenia:

Giżycko - Most obrotowy
Giżycko - Twierdza Boyen
Kanał Augustowski
Pranie - Leśniczówka Pranie
Rapa - Piramida w Rapie
Stańczyki - Wiadukty, Mosty

Śluzy:

Kanał Mazurski - Śluza Leśniewo Górne
ŚŚluza Karwik
Śluza Kudrynki
Śluza Kurzyniec
Śluza Paniewo
Śluza Perkuć
Ruciane Nida - Śluza Guzianka
Śluza Swoboda
Śluza Tartak

Szlaki Kajakowe:

Szlak rzeki Krutyni
Szlak rzeki Sapiny
Szlak Giżycko - Węgorzewo
Szlak Giżycko - Mikołajki
Szlak Mikołajki - Ruciane-Nida
Szlak Mikołajki - Pisz
Szlak Mikołajki - Ryn
Szlak rzeki Łyny
Szlak rzeki Kajki
Szlak rzeki Pisy
Szlak Łaźna Struga

Zabytkowe Wiatraki:

Wiatrak Bęsia
Wiatrak Łąkorz
Wiatrak Olsztynek
Wiatrak Ryn
Wiatrak Stara Różanka
Wiatrak Sterławki Wielkie
Wiatrak Grądzkie
Wiatrak Kleszewo

Wyciągi Narciarskie:

Lidzbark Warmiński
Gołdap
Dylewska Góra

 

Home|Hortiterapia|Atrakcje|Galeria|Zakwaterowanie|Cennik|Rezerwacja|Kontakt

Copyright 2005, MarkNet.